Profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego

Jak chronić się przed zapaleniem pęcherza? – praktyczne wskazówki
• Wypijaj co najmniej 2,5-3 litry płynów dziennie
Przyspieszy to wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna. Jeśli chcesz, możesz do niej dodać sok z połówki cytryny. Soki z czarnej porzeczki, owocu granatu, jeżyny i żurawiny amerykańskiej również są dobrą opcją, ponieważ zawierają one witaminę C, która hamuje rozmnażanie się bakterii.
Unikaj picia kawy, czarnej herbaty i alkoholu, ponieważ podrażniają one pęcherz.
Pamiętaj także o dodatkowej szklance wody zawsze po stosunku płciowym.
• Nie wstrzymuj oddawania moczu
Długie przetrzymywanie moczu sprawia, że znajdujące się w nim bakterie mają idealne warunki do rozmnażania się. Oddawaj mocz niezwłocznie po wystąpieniu parcia lub regularnie co 2–3 godzin oraz tuż przed snem i tuż po stosunku płciowym.
• Unikaj stosowania dezodorantów intymnych, kapturków naszyjkowych oraz dopochwowych środków plemnikobójczych.
• Używaj płynów lub żeli do higieny intymnej.
Preparaty te pozwalają zachować naturalne kwasowe pH okolic intymnych, a zatem ograniczają rozwój mikroorganizmów. Mydła natomiast naruszają równowagę kwasowo-zasadową, co może prowadzić do infekcji.
• Podmywaj się 2 razy dziennie pod bieżącą wodą, w kierunku od przodu do tyłu, by nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej i narządu rodnego.
• Unikaj kąpieli bąbelkowych i dodawania do kąpieli środków chemicznych.
• Zachowaj właściwą higienę w toalecie
Pamiętaj, by miejsca intymne wycierać w kierunku odbytu (nie odwrotnie!). Jeśli korzystasz z publicznych toalet, używaj jednorazowych podkładek higienicznych.
• Używaj pianek lub żeli nawilżających miejsca intymne – zwłaszcza jeśli cierpisz na suchość pochwy. Dzięki temu unikniesz podrażnień śluzówki i zmniejszysz ryzyko infekcji.
• Umyj okolice intymne albo przynajmniej oddaj mocz po stosunku płciowym
Dzięki temu usuniesz zarazki, które dostały się do cewki moczowej.
• Staraj się codziennie pić sok żurawinowy lub stosować doustne preparaty z żurawiny (np. Urosept, Urosal).
Powodują one optymalizację pH moczu. Ponadto żurawina, jak wykazano w szeregu testów klinicznych, ma właściwości antyadhezyjne: utrudnia bakteriom przyczepianie się do nabłonka dróg moczowych. Owoce żurawiny zawierają bioflawonoidy i antyoksydanty przyczyniające się do ochrony komórek przed starzeniem, a ich stosowanie nie obciąża nerek z uwagi na niską zawartość szczawianów. Dlatego staraj się stosować preparaty żurawiny w profilaktyce oraz w leczeniu infekcji dróg moczowych.
• Wesprzyj się ziołami
Mogą to być gotowe mieszanki (np. Urosan fix, Nefrobonisan) albo napary z pokrzywy, mniszka czy bratka, które mają działanie moczopędne i łagodzą objawy infekcji. Innymi zalecanymi substancjami są wyciągi z dyni zwyczajnej, pietruszki czy wierzbownicy drobnokwiatowej, które działają głównie moczopędnie, powodując mechaniczne wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych.
• Dbaj o prawidłową florę swojego organizmu.
Możesz to zrobić dzięki stosowaniu czopków dopochwowych lub doustnych probiotyków zawierających szczep bakterii Lactobacillus (bakterie mlekowe występujące np. w jogurtach), które zapobiegają penetracji bakterii w drogach moczowych, uzupełniając jednocześnie korzystną florę bakteryjną pochwy i okolicy ujścia cewki moczowej.
Pałeczki kwasu mlekowego występują naturalnie w pochwie i stanowią linię obrony przez patogenami. Działają bakteriobójczo, bakteriostatycznie, przeciwgrzybiczo i utrzymują pH pochwy na stałym poziomie. Warto więc dostarczać organizmowi dobroczynnych bakterii z zewnątrz w postaci probiotyków. Jest to szczególnie istotne jeżeli stosujesz doustną antykoncepcję, często podróżujesz i korzystasz z basenu.

A gdy już dojdzie do infekcji:

• Przyjdź do IMIcare i skorzystaj z leczenia nowoczesnym robotem Luna EMG
Gdy jednak już dojdzie do infekcji dróg moczowych jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, ponieważ szybko i właściwie zdiagnozowana choroba nie jest groźna i ustępuje już po kilku dniach leczenia. Jednak nieleczone infekcje mogą prowadzić do powikłań i chorób przewlekłych.
Centrum Medyczne IMIcare w Krakowie oprócz kompleksowej opieki ze strony lekarzy specjalistów oferuje także leczenie nietrzymania moczu (wywołanego infekcją dróg moczowych, zmianami hormonalnymi lub innymi przyczynami) najnowszym robotem Luna EMG. Jest to robot rehabilitacyjny pozwalający pracować nad schorzeniami nerwowo-mięśniowymi. Nasi lekarze dzięki Lunie diagnozują pacjentów i dostosowują do każdego z nich indywidualny program terapeutyczny. Dzięki stałemu monitoringowi i rehabilitacji pacjenci mogą być pewni, że osiągną oczekiwane rezultaty i że problem nietrzymania moczu zostanie rozwiązany.

• Wygrzej się
Do podbrzusza i dolnej części pleców przyłóż poduszkę elektryczną albo termofor. Ciepło poprawia ukrwienie błon śluzowych, a to przyśpiesza leczenie.

~ Zespoł IMIcare

www.facebook.com/imicare

ul. Zabłocie 25 lokal 4, Kraków 30-701

Umów wizytę

Umów wizytę

12-352-31-50

Napisz do nas

Napisz do nas

kontakt@imicare.pl

Rejestracja online

Rejestracja online

Umów wizytę online