Nietolerancja pokarmowa
- Masz dolegliwości, których przyczynę trudno zdiagnozować?
- Cierpisz od lat, a lekarze usuwają tylko objawy Twoich problemów?
- Czy jedzenie, które spożywasz ma negatywny wpływ na Twoje samopoczucie?
Czym jest nietolerancja pokarmowa?
Wielu Pacjentów cierpi na dolegliwości, których przyczyny są nieznane. Dopiero niedawne badania wskazują, że ich podłożem może być nietolerancja pokarmowa. Charakteryzuje się ona zwiększoną ilością przeciwciał klasy IgG produkowanych we krwi przeciwko antygenom pokarmowym. Cechuje ją różnorodność objawów, które trudno powiązać z codzienną dietą. Diagnozę utrudnia również opóźniona reakcja organizmu. Nietolerancja różni się od alergii czasem wystąpienia oraz intensywnością objawów. Przy alergii są one gwałtowne i występują zaraz po spożyciu pokarmu. Część Pacjentów, po odstawieniu problematycznych pokarmów, odnotowuje pozbycie się uporczywych objawów i powrót do zdrowia.
Najczęstsze objawy nietolerancji pokarmowej:
Jak zbadać nietolerancję pokarmową i co zrobić z wynikiem?
Diagnostyka nadwrażliwości pokarmowej pozwala określić problematyczne pokarmy. Laboratoryjne testy na nietolerancję pokarmową IgG zależną obejmują testy z serii: Food Print oraz Food Test, pozwalające na ilościowe określenie stężenia przeciwciał IgG dla wybranych antygenów pokarmowych. Food Print badają reakcję organizmu na 80 do ponad 220 produktów pokarmowych w klasie przeciwciał IgG1-4. Badania wykonywane są z kropli krwi samodzielnie pobranej z palca. Testy Food Test pozwalają na oznaczenie nietolerancji 109 pokarmów w 90 grupach. Na podstawie otrzymanego wyniku należy przeprowadzić dietę eliminacyjną, która trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie, jeżeli nie następuje nawrót objawów, wybrane pokarmy mogą być sporadycznie spożywane. Dieta eliminacyjna powinna być prowadzona pod opieką dietetyka, a gdy występują dolegliwości chorobowe, również lekarza prowadzącego. Odstawienie problematycznych pokarmów wspomaga regenerację i odbudowę uszkodzonej śluzówki jelita i może polepszyć Twoje samopoczucie już nawet po kilku dniach.
Centrum Medyczne IMIcare oferuje Państwu badania nietolerancji pokarmowej (badanie wybranych szczepów bakteryjnych, grzybów i pleśni wykonywane z próbki kału), w których, w zależności od wybranego zestawu, można oznaczyć antygeny pokarmowe w następujących grupach produktów: mleczne, ryby i owoce morza, owoce, produkty zbożowe, zioła i przyprawy, drób i mięso, orzechy i nasiona, warzywa. Dokładne zestawienie antygenów badanych w poszczególnych rodzajach testów oraz szczegółowe informacje na temat badań dostępne są w CM IMIcare, pod nr tel.: 12 352-31-50.
Ponadto, w naszym Centrum Medycznym możecie Państwo skorzystać z oferty probiotyków (suplementacja wspomagająca), które pomogą uzupełnić braki witamin, mikroelementów lub innych istotnych składników odżywczych. Probiotyki to żywe mikroorganizmy wpływające bezpośrednio na mikroflorę jelit, której równowaga i dobry stan są kluczowe dla prawidłowego trawienia, skutecznego wchłaniania składników odżywczych, utrzymania odporności, zachowania równowagi psychicznej oraz zwalczania dolegliwości ogólnoustrojowych.