Bezdech senny – objawy i holistyczne leczenie

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to choroba, która charakteryzuje się wielokrotnymi, powtarzającymi się momentami zatrzymania oddechu w trakcie snu. Jak mówi prof. dr hab. Mieczysław Pasowicz, założyciel i kierownik Centrum Medycznego IMIcare- epizod taki przeważnie trwa dłużej niż 10 sekund, a bezdechom i spłyceniom oddychania towarzyszy spadek saturacji o 2-4%. Niejednoznaczne objawy powodują, że bezdech często bywa pomijany w toku diagnostyki. To bardzo szkodliwe, ponieważ konsekwencje bezdechu sennego są bardzo poważne – kontynuuje Prof Mieczysław Pasowicz.

Jak rozpoznać, że cierpimy na bezdech? Nie ma jednego prawidłowego wzorca przebiegu bezdechu sennego, choć wspólnym mianownikiem jest chrapanie – w zasadzie rzadko zdarza się, by osoba cierpiąca na to schorzenie nie chrapała. Ciągłe przerwy w śnie i wychodzenie z fazy REM powoduje, że sen nie przynosi należytej regeneracji. Chory budzi się zmęczony i niewyspany, bez sił na rozpoczęcie kolejnego dnia, a nierzadko również z bólami stawów lub głowy. Brak regenerującego odpoczynku nocnego może prowadzić do wyczerpania kory nadnerczy, które nasilane jest dodatkowo przez towarzyszący nam chroniczny stres. Rozregulowanie hormonów nadnerczy nierzadko oznacza problemy w całym ciele: zaburzenia neurologiczne, endokrynologiczne, kardiologiczne, przewlekły stan zapalny. W nocy często się wybudzamy, zwiększa się też częstotliwość oddawania wówczas moczu. Symptomy w ciągu dnia przypominają “zły nastrój” – bóle głowy, uczucie zmęczenia, nasilona senność, spadek koncentracji, drażliwość i nerwowość. Ciężko się dziwić, skoro sen nie przynosi odpoczynku, a organizm w godzinach nocnych znajduje się w stanie chronicznego niedotlenienia. Warto też wspomnieć o badaniach, które wskazują, że na bezdech senny częściej cierpią osoby otyłe. Dlatego indywidualnie skonstruowana dietoterapia jest ważną częścią holistycznego, kompleksowego leczenia.

Jeśli któryś z symptomów wydaje się znajomy, warto poświęcić chwilę na wizytę u lekarza i poddać się diagnostyce przesiewowej , np. za pomocą urządzeń Checkme Pro, które oferujemy pacjentom w Centrum Medycznym IMIcare Krakowie. Leczenie bezdechu sennego obejmuje w naszym centrum obejmuje wizytę u u lekarza specjalisty oraz praktyka medycyny funkcjonalnej poprzedzoną skrupulatnymi badaniami oraz dietoterapię, by kompleksowo wspierać zdrowie i wyleczyć się na trwale z bezdechu !

~ Zespoł IMIcare

www.facebook.com/imicare

ul. Zabłocie 25 lokal 4, Kraków 30-701

Umów wizytę

Umów wizytę

12-352-31-50

Napisz do nas

Napisz do nas

kontakt@imicare.pl

Rejestracja online

Rejestracja online

Umów wizytę online