Osteoporoza jest chorobą kości. W jej wyniku tracą one masę i wytrzymałość, przez co stają się bardziej kruche i łamliwe. Nawet w procesie prawidłowego rozwoju, prawdopodobieństwo złamań kości rośnie z wiekiem. Kości osiągają najwyższą wytrzymałość ok. 30 r.ż., i w późniejszym okresie ich masa umiarkowanie spada. Jednakże, niektóre cechy genetyczne prowadzą do obniżenia ich wytrzymałości, wzrostu ryzyka osteoporozy i złamań, szczególnie bioder, przedramion i kręgów. Około 80% przypadków osteoporozy występuje u kobiet po menopauzie, głównie z tego powodu, że organizm przestaje produkować hormon chroniący kości – estrogen. Mimo, że na osteoporozę chorują częściej kobiety, mężczyzn ona również dotyka, szczególnie w przypadku wystąpienia czynników ryzyka, takich jak zła dieta, i niezdrowy styl życia.
Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana późno , leczenia polega na zapobieganiu urazom i możliwie jak najskuteczniejszym podnoszeniu gęstości kości. Jednak najlepszą obroną przed osteoporozą jest i pozostanie profilaktyka. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym szybciej możesz podjąć działania przeciwdziałające obniżeniu jakości tkanki kostnej.
Badanie genetyczne pod kątem osteoporozy daje możliwość wdrożenia odpowiedniej profilaktyki, a jeśli pacjenta dotknęła już choroba, istnieje możliwość wyboru odpowiedniego planu leczenia, idealnie dopasowanego do profilu genetycznego, co ma znaczący, pozytywny wpływ na przebieg powrotu do zdrowia.