Suplementy – czy warto je kupować?

Suplementy diety podbijają rynek – szeroko dostępne i mocno reklamowane, są coraz chętniej kupowane przez Polaków. Na każdym kroku proponuje nam się preparaty multiwitaminowe, odżywki czy środki ułatwiające odchudzanie. Czy warto je kupować? To zależy.

Głównym zadaniem suplementów diety nie jest leczenie per se, ale uzupełnianie niedoborów organizmu w substancje aktywne. Są to albo witaminy i minerały, albo substancje witamino-podobne (na przykład kwas ALA, koenzym Q10 czy biotyna), często również wyciągi z ziół i roślin. Mają dobroczynny wpływ na organizm. Mądrze dobrane i stosowane suplementy mogą uzupełnić brakujące składniki w diecie, a pamiętajmy – im bardziej chorzy (ale też im więcej mamy stresu i aktywności) jesteśmy, tym większe mamy zapotrzebowanie. Dodatkowo, nasze otoczenie nie ułatwia nam życia. Jak uważa praktyk medycyny funkcjonalnej i dietoterapii Centrum Medycznego IMIcare w Krakowie mgr Anna Przebinda chroniczny stres i zanieczyszczone środowisko powodują, że potrzebujemy więcej witamin i minerałów. Równocześnie, jakość jedzenia drastycznie spada i w dzisiejszym świecie ciężko dostarczyć odpowiedniej ilości niezbędnych składników z samego pożywienia. Badania pokazują, że wartości witamin w warzywach i owocach w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się o 20-90%! Spadek zawartości magnezu w warzywach korzennych wynosi aż 75%, a witaminy B6 w bananach – 95%. Przy czym warto wspomnieć, że badania te pochodzą z 2002 roku – a niewiele wskazuje na poprawę w tej kwestii dodaje mgr. Anna Przebinda..

Suplementacja niesie ze sobą dużo korzyści. Dzięki dobrze dobranym preparatom możemy realnie wpłynąć na zdrowie – uzupełnić niedobory i przywrócić równowagę organizmu, poprawić odporność, wpłynąć na metabolizm białek, tłuszczów czy węglowodanów, zapobiegać problemom trawiennym, uelastyczniać tętnice czy poprawić swoje funkcjonowanie psychologiczne. U pacjentów w Centrum Medycznym IMIcare w Krakowie dziś suplementujemy nie tylko podstawowe witaminy i minerały, jak magnez czy witamina C. Sięgamy po wyselekcjonowane preparaty dopasowane do problemów zdrowotnych. Często wspieramy zdrowienie przez zastosowanie enzymów trawiennych, probiotyków, potężnych antyoksydantów – jak resveratrol czy koenzym Q10, a pacjentom z problemami z metabolizmem węglowodanów polecamy insulinomimetyki, jak ALA czy tauryna, które pomagają uwrażliwić tkanki na insulinę i stopniowo zmniejszać dawki leków na receptę.

Jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, suplement diety nie jest lekiem. Preparaty te nie podlegają restrykcyjnym przepisom farmaceutycznym, a producent nie musi udowadniać ich skuteczności. Uwagę na ten problem zwraca prof. Mieczysław Pasowicz -załozyciel i kierownik Centrum Medycnzego IMIcare w Krakowie. W aptekach mamy pełno środków, które są tanie, ale nie zawsze działają korzystnie jak tego oczekujemy – albo zawierają za małe dawki, albo są słabo wchłaniane. Dlatego kupując suplement nie warto kierować się wyłącznie reklamami, ale przede wszystkim sięgać po dobre, sprawdzone firmy, które przedstawiają opinii publicznej badania kliniczne na temat swojej skuteczności.

Profesor Mieczysław Pasowicz podkreśla, że takie środki powinny być dobierane uważnie i indywidualnie, w zależności od problemu. To, że coś zadziałało na naszych znajomych, nie oznacza, że dla nas będzie odpowiednie, bo każdy ma inne potrzeby. Należy też pamiętać, że suplementy należy zażywać w odpowiednich konfiguracjach i o właściwych porach dnia (przykładowo, witamina C poprawi wchłanianie żelaza, selen zawsze bierzemy z cynkiem, a magnez brany na noc ułatwi zasypianie). Dodatkowo, niektóre preparaty mogą wchodzić w niechciane reakcje z lekami, dlatego zawsze powinniśmy je brać pod okiem specjalisty.

Suplement to dodatek do leczenia i zdrowego żywienia. Może wspomóc nasze zdrowienie i być potężnym sprzymierzeńcem, ale powinien być dobrany indywidualnie i z rozwagą. Przede wszystkim, mimo że nie jest lekiem, powinien być przyjmowany pod okiem specjalisty – lekarza lub dietoterapeuty, który doradzi jakim preparatom zaufać i w jakich dawkach je przyjmować. Wówczas, suplementy diety stanowią solidne uzupełnienie holistycznego podejścia do zdrowia.

~ Zespoł IMIcare

www.facebook.com/imicare

ul. Zabłocie 25 lokal 4, Kraków 30-701

Umów wizytę

Umów wizytę

12-352-31-50

Napisz do nas

Napisz do nas

kontakt@imicare.pl

Rejestracja online

Rejestracja online

Umów wizytę online

12-352-31-50